TinyTyke- Square Hammock With Pipe Kit With Mattress | With Mosquito Net Protection
TinyTyke- Square Hammock With Pipe Kit With Mattress | With Mosquito Net Protection
COMFORTABLE FOR GROWN UP BABY! 🌿
In stock
Share this product
Description
Description
TinyTyke square hammock with a pipe kit and mattress is a stylish and comfortable hammock option for babies 👶🏻 especially after 4 months once they start crawling 🚼.
-
Square Hammock: Unlike traditional hammocks, which are usually oval or curved, a square hammock offers a more surface area and modern design 💆🏻.
-
Pipe Kit: This UPVC pipe kit frame that holds the hammock. Those are easy to assemble and disassemble. The pipe kit provides sturdy support and it helps to maintain the square shape 🙌🏻.
- Mattress: The Mattress adds extra comfort, providing padding for lounging. This cushion ensures both comfort and cozy space for the babies 👩🏻🍼.
In case of 'Multi (Random)' color selection: Latest available color options will be shared before dispatch. The color shown is subject to availability.
Specification
Specification
| Weight Capacity | Up to 25kg |
| In Use Dimensions | 86*43*25cm |
| Packaging Dimensions | 45*15*20cm |
| Product Weight | 3*kg |
| Mattress | Yes |
| Folding & Portable | Yes |
| Mosquito Net | Yes |
| Safety Belts | Yes |
| Material | Baby Friendly Fabric (Breathable) |
| Washable | Yes (Gentle Hand Wash) |
| Recommended Age | 0 to 40 Months |
| Target Gender | Unisex |
| Note | Colors May Vary |
Shipping info
Shipping info
Visit Shipping Policy Page: https://tinytykebaby.com/policies/shipping-policy

One mother. One baby. One cradle and a hundred opportunities.
“We are grateful for the parents who give their babies a Tinytyke experience, to let Tinytyke become an inseparable part of their very early childhood, to put their faith in the hands of a Tinytyke cradle“
Heta Nishil Pandya• Ahmedabad, Gujarat
Free Shipping
On All orders
Crafted with Love!
Made in India
Easy Returns
Easy return policy
Secure Checkout
100% Payment Protection





